PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=102231}

Pradawny ląd 2: Przygoda w Wielkiej Dolinie

The Land Before Time II: The Great Valley Adventure
7,1 659
ocen
7,1 10 1 659
Pradawny ląd 2: Przygoda w Wielkiej Dolinie
powrót do forum filmu Pradawny ląd 2: Przygoda w Wielkiej Dolinie

Bohaterowie tak samo fajni jak w pierwszym filmie i historia zdecydowanie się broni, ale nie ma już tych genialnych ujęć (choć sama animacja jest nadal ładna). Takie sobie piosenki i taka sobie muzyka przez dłuższy czas. Dopiero pod koniec usłyszałem utwory Hornera z jedynki, co od razu podwyższyło doznania. Artystycznie włożono w drugą część mniej wysiłku, choć niewyrobieni widzowie (np. dzieci) tego nie zauważą, bo nie zwracają na takie rzeczy uwagi. Dobry pomysł, który Spielberg wykorzystał 5 lat później w Parku Jurajskim 2, czyli mały T. Rex poszukiwany przez rodziców. To z pewnością dobrze zrobiony film animowany, ale oryginał Dona Blutha miał to coś, tę iskrę, czyli bardzo przemyślane "zdjęcia" + rewelacyjny soundtrack Jamesa Hornera. Dlatego pierwsza część, która dla samego Blutha jest zapewne jedyną słuszną i zamkniętą historią bez potrzeby kontynuowania (tak mi się wydaje), jest u mnie 2 punkty wyżej. Drugą część zdecydowanie warto obejrzeć. Nie jest to taki klasyk jak film Blutha, ale daleko mu też od odcinania kuponów. Młodsi widzowie w ogóle nie wyczują różnicy.

kendo777

Ostatni raz oglądałam 1 i 2 część wiele lat temu - trudno oceniać klasyki dzieciństwa będąc dorosłym, bo dostrzega się wiele innych aspektów, które nie były tak istotne w dzieciństwie. I, tak jak napisałaś, młodsi widzowie nie dostrzegą różnicy - ja ich nie pamiętałam. Niemniej - pierwsza część ponownie zrobiła na mnie wrażenie. Uwielbiam ten styl animacji, widoczny również w "Amerykańskiej opowieści" reżyserii Don'a Bluth'a (twórcy 1 części "Pradawnego Lądu"). Natomiast dwójka - choć niesamowitym jest to, jak wielki przeskok w stylu animacji nastąpił w roku 89, i aż się wierzyć nie chce, że 1 i 2 część dzieli zaledwie 6 lat, to niestety, dwójka mocno odstaje od jedynki. Przede wszystkim, jest bardziej uproszczona, ułagodzona, nie tak prawdziwa i dramatyczna jak jedyna, która bez owijania w bawełnę pokazywała dziecku świat tak pięknym i okrutnym, jakim on naprawdę jest. Mam wrażenie, że zamiast rosnąc wraz z widzami pierwszej części, dwójka cofnęła się w rozwoju. Nie zmienia to faktu, że dla dziecka będzie to film fajny i ciekawy. Ale dla mnie pierwsza część jest klasykiem, który mogłabym oglądać w nieskończoność - druga natomiast, dodatkiem, który niestety, lepiej już pozostawić młodszej widowni ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones